C0816X5R0J225M050AC.pdf
| Image |  |
| Part Number | C0816X5R0J225M050AC |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Temperature Coefficient | X5R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Features | Low ESL (Reverse Geometry) |
| Ratings | - |
| Applications | Bypass, Decoupling |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0306 (0816 Metric) |
| Size / Dimension | 0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.024" (0.60mm) |