TDK Corporation C0603X5R0J683K030BC
Part No.:
C0603X5R0J683K030BC
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C0603X5R0J683K030BC.pdf
Description:
CAP CER 0.068UF 6.3V X5R 0201
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.013" (0.33mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0603X5R0J683K030BC on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C0603X5R0J683K030BC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0603X5R0J683K030BC?
Image C0603X5R0J683K030BC
Part Number C0603X5R0J683K030BC
Product Status Obsolete
Capacitance 0.068 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)