TDK Corporation C0603C0G1H6R8C
Part No.:
C0603C0G1H6R8C
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C0603C0G1H6R8C.pdf
Description:
CAP CER 6.8PF 50V C0G 0201
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
6.8 pF
Tolerance:
±0.25pF
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.013" (0.33mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0603C0G1H6R8C on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C0603C0G1H6R8C price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0603C0G1H6R8C?
Image C0603C0G1H6R8C
Part Number C0603C0G1H6R8C
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 6.8 pF
Tolerance ±0.25pF
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)