TDK Corporation C0402X6S1A101K020BC
Part No.:
C0402X6S1A101K020BC
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C0402X6S1A101K020BC.pdf
Description:
CAP CER 100PF 10V X6S 01005
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X6S
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Features:
Low ESL
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.009" (0.22mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0402X6S1A101K020BC on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C0402X6S1A101K020BC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0402X6S1A101K020BC?
Image C0402X6S1A101K020BC
Part Number C0402X6S1A101K020BC
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
Capacitance 100 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X6S
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Features Low ESL
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)