C0402X5R0J102K020BC.pdf
| Image |  |
| Part Number | C0402X5R0J102K020BC |
| Product Status | Obsolete |
| Capacitance | 1000 pF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Temperature Coefficient | X5R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Package / Case | 01005 (0402 Metric) |
| Size / Dimension | 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.009" (0.22mm) |