TDK Corporation C0402X5R0G103K020BC
Part No.:
C0402X5R0G103K020BC
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.C0402X5R0G103K020BC.pdf
Description:
CAP CER 10000PF 4V X5R 01005
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
4V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Low ESL
Size / Dimension:
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.009" (0.22mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order C0402X5R0G103K020BC on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the C0402X5R0G103K020BC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of C0402X5R0G103K020BC?
Image C0402X5R0G103K020BC
Part Number C0402X5R0G103K020BC
Product Status Obsolete
Capacitance 10000 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 4V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features Low ESL
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)