BZX84C62-E3-18.pdf
| Image |  |
| Series | BZX84 | BZX84 | BZX84-G | BZX84-G | BZX84 |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 62 V | 62 V | 62 V | 62 V | 62 V |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Power - Max | 300 mW | 300 mW | 300 mW | 300 mW | 300 mW |
| Impedance (Max) (Zzt) | 215 Ohms | 215 Ohms | 215 Ohms | 215 Ohms | 215 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 nA @ 43.4 V | 50 nA @ 43.4 V | 50 nA @ 43.4 V | 50 nA @ 43.4 V | 50 nA @ 43.4 V |