Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZX84B36-E3-18
Part No.:
BZX84B36-E3-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.BZX84B36-E3-18.pdf
Description:
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23-3
Manufacturer:
Series:
BZX84
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
36 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 nA @ 25.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order BZX84B36-E3-18 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the BZX84B36-E3-18 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BZX84B36-E3-18?
Image BZX84B36-HE3-08 BZX84B36-E3-08 BZX84B36-E3-18 BZX84B36-G3-08 BZX84B36-G3-18
Part Number BZX84B36-HE3-08 BZX84B36-E3-08 BZX84B36-E3-18 BZX84B36-G3-08 BZX84B36-G3-18
Series BZX84 BZX84 BZX84 BZX84-G BZX84-G
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 36 V 36 V 36 V 36 V 36 V
Tolerance ±2% ±2% ±2% ±2% ±2%
Power - Max 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW
Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms 90 Ohms 90 Ohms 90 Ohms 90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 25.2 V 50 nA @ 25.2 V 50 nA @ 25.2 V 50 nA @ 25.2 V 50 nA @ 25.2 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C