BZX584C3V9-HG3-08.pdf
| Image |  |
| Part Number | BZX584C3V9-G3-08 | BZX584C3V9-HG3-08 | BZX584C3V9-V-G-08 |
| Series | BZX584C | BZX584C | BZX584C-V-G |
| Package/Case | SC-79, SOD-523 | SC-79, SOD-523 | SC-79, SOD-523 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active | Obsolete |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.9 V | 3.9 V | 3.9 V |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% |
| Power - Max | 200 mW | 200 mW | 200 mW |
| Impedance (Max) (Zzt) | 85 Ohms | 85 Ohms | 90 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3 µA @ 1 V | 3 µA @ 1 V | 3 µA @ 1 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | - | - |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | 150°C (TJ) | -65°C ~ 150°C |