BZX384C18-E3-18.pdf
| Image |  |
| Series | BZX384 | BZX384 | BZX384 | - | BZX384 |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±2% | ±5% |
| Power - Max | 200 mW | 200 mW | 200 mW | 200 mW | 200 mW |
| Impedance (Max) (Zzt) | 45 Ohms | 45 Ohms | 45 Ohms | 10 Ohms | 45 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 nA @ 12.6 V | 50 nA @ 12.6 V | 50 nA @ 12.6 V | 50 nA @ 12.6 V | 50 nA @ 12.6 V |