BZX384C15-G3-08.pdf
| Image |  |
| Series | BZX384 | BZX384 | BZX384 | BZX384 | BZX384-G |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Power - Max | 200 mW | 200 mW | 200 mW | 200 mW | 200 mW |
| Impedance (Max) (Zzt) | 30 Ohms | 30 Ohms | 30 Ohms | 30 Ohms | 30 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 nA @ 10.5 V | 50 nA @ 10.5 V | 50 nA @ 10.5 V | 50 nA @ 10.5 V | 50 nA @ 10.5 V |