BZW03C36-TR.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BZW03C36-TR.
| Image |  |
| Part Number | BZW03C36-TAP | BZW03C36-TR |
| Series | BZW03 | BZW03 |
| Package/Case | SOD-64, Axial | SOD-64, Axial |
| Packaging | Tape & Box (TB) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete | Obsolete |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 36 V | 36 V |
| Tolerance | ±5% | ±5% |
| Power - Max | 1.85 W | 1.85 W |
| Impedance (Max) (Zzt) | 11 Ohms | 11 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 µA @ 27 V | 2 µA @ 27 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 1 A | 1.2 V @ 1 A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | -65°C ~ 175°C |