BZT52C7V5-HE3-08.pdf
| Image |  |
| Series | BZT52 | BZT52 | BZT52 | BZT52-G | BZT52-G |
| Package/Case | SOD-123 | SOD-123 | SOD-123 | SOD-123 | SOD-123 |
| Product Status | Active | Obsolete | Active | Active | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 7.5 V | 7.5 V | 7.5 V | 7.5 V | 7.5 V |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Power - Max | 410 mW | 410 mW | 410 mW | 410 mW | 410 mW |
| Impedance (Max) (Zzt) | 7 Ohms | 7 Ohms | 7 Ohms | 7 Ohms | 7 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 nA @ 5 V | 100 nA @ 5 V | 100 nA @ 5 V | 100 nA @ 5 V | 100 nA @ 5 V |