BZT52B39-G3-18.pdf
| Image |  |
| Series | BZT52 | BZT52 | BZT52-G | BZT52-G | BZT52 |
| Package/Case | SOD-123 | SOD-123 | SOD-123 | SOD-123 | SOD-123 |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 39 V | 39 V | 39 V | 39 V | 39 V |
| Tolerance | ±2% | ±2% | ±2% | ±2% | ±2% |
| Power - Max | 410 mW | 410 mW | 410 mW | 410 mW | 300 mW |
| Impedance (Max) (Zzt) | 87 Ohms | 87 Ohms | 87 Ohms | 87 Ohms | 87 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 nA @ 29 V | 100 nA @ 29 V | 100 nA @ 29 V | 100 nA @ 29 V | 100 nA @ 29 V |