BRL2518T1R0M.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BRL2518T1R0M.
| Image |  |
| Part Number | BRL2518T1R0M |
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Series | BR, L Type |
| Package/Case | 1007 (2518 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 1 µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 1 A |
| Current - Saturation (Isat) | 1.6A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 104mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 130MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test | 7.96 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 1007 (2518 Metric) |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.047" (1.20mm) |