YAGEO AQ0402JRNPO9BN820
Part No.:
AQ0402JRNPO9BN820
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.AQ0402JRNPO9BN820.pdf
Description:
CAP CER 82PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer:
YAGEO
Series:
AQ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
82 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order AQ0402JRNPO9BN820 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the AQ0402JRNPO9BN820 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AQ0402JRNPO9BN820?
Image AQ0402JRNPO9BN820
Part Number AQ0402JRNPO9BN820
Manufacturer YAGEO
Series AQ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 82 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)