| Image |  |
| Part Number | QS18VP6FF100Q8 | QS18VP6FF100Q8-74211 |
| Manufacturer | Banner Engineering Corporation | Banner Engineering Corporation |
| Series | QS18 | QS18 |
| Packaging | Box | Bulk |
| Product Status | Active | Active |
| Sensing Method | Proximity | Fixed-Field |
| Sensing Distance | 3.937" (100mm) | 3.937" (100mm) |
| Voltage - Supply | 10V ~ 30V | 10V ~ 30V |
| Response Time | 850µs | 850µs |
| Output Configuration | PNP | PNP - Dark-ON/Light-ON |
| Light Source | Red LED | Red (630nm) |
| Connection Method | Connector, M12 | Connector, M12 |
| Ingress Protection | IP67 | NEMA 6, IP67 |
| Cable Length | - | - |
| Adjustment Type | Fixed | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | -20°C ~ 70°C |