28PTFESTRWHI1000.pdf
| Image |  |
| Part Number | 28PTFESTRWHI1000 |
| Manufacturer | Remington Industries |
| Series | - |
| Packaging | Spool |
| Product Status | Active |
| Cable Type | Hook-Up |
| Wire Gauge | 28 AWG |
| Conductor Strand | 7/36 |
| Conductor Material | Copper, Silver Coated |
| Jacket (Insulation) Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.035" (0.89mm) |
| Jacket (Insulation) Thickness | - |
| Length | 1000.0' (304.8m) |
| Voltage | 600V |
| Operating Temperature | 200°C |