26STRVIOMILW25.pdf
| Image |  |
| Part Number | 26STRVIOMILW25 | 26STRVIOMILW250 |
| Manufacturer | Remington Industries | Remington Industries |
| Series | - | - |
| Packaging | Spool | Spool |
| Product Status | Active | Active |
| Cable Type | Hook-Up | Hook-Up |
| Wire Gauge | 26 AWG | 26 AWG |
| Conductor Strand | 7/34 | 7/34 |
| Conductor Material | Copper, Tinned | Copper, Tinned |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.061" (1.55mm) | 0.061" (1.55mm) |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.011" (0.28mm) | 0.011" (0.28mm) |
| Length | 25.00' (7.62m) | 250.0' (76.2m) |
| Voltage | 600V | 600V |
| Operating Temperature | 105°C | 105°C |