20UL1007STRWHI1000.pdf
| Image |  |
| Part Number | 20UL1007STRWHI1000 |
| Manufacturer | Remington Industries |
| Series | - |
| Packaging | Spool |
| Product Status | Active |
| Cable Type | Hook-Up |
| Wire Gauge | 20 AWG |
| Conductor Strand | 10/30 |
| Conductor Material | Copper, Tinned |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.070" (1.78mm) |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.016" (0.41mm) |
| Length | 1000.0' (304.8m) |
| Voltage | 300V |
| Operating Temperature | 105°C |