18STRVIOUL1426500.pdf
| Image |  |
| Part Number | 18STRVIOUL1426500 |
| Manufacturer | Remington Industries |
| Series | GPT |
| Packaging | Spool |
| Product Status | Active |
| Cable Type | Hook-Up |
| Wire Gauge | 18 AWG |
| Conductor Strand | 16/30 |
| Conductor Material | Copper, Tinned |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.092" (2.34mm) |
| Jacket (Insulation) Thickness | - |
| Length | 500.0' (152.4m) |
| Voltage | 60V |