1812S104M251NT.pdf
| Image |  |
| Part Number | 1812S104M251NT |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 250V |
| Temperature Coefficient | X8R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Features | High Temperature |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) |
| Size / Dimension | 0.180" L x 0.125" W (4.57mm x 3.18mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.065" (1.65mm) |