1812N103K801NX100T.pdf
| Image |  |
| Part Number | 1812N103K801NX100T |
| Manufacturer | Knowles Novacap |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 10000 pF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 800V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 (1B) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Soft Termination, High Voltage |
| Ratings | - |
| Applications | Boardflex Sensitive |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.098" (2.50mm) |