16STRVIOUL1426100.pdf
| Image |  |
| Part Number | 16STRVIOUL1426100 | 16STRVIOUL14261000 |
| Manufacturer | Remington Industries | Remington Industries |
| Series | GPT | GPT |
| Packaging | Spool | Spool |
| Product Status | Active | Active |
| Cable Type | Hook-Up | Hook-Up |
| Wire Gauge | 16 AWG | 16 AWG |
| Conductor Strand | 19/29 | 19/29 |
| Conductor Material | Copper, Tinned | Copper, Tinned |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.103" (2.62mm) | 0.103" (2.62mm) |
| Jacket (Insulation) Thickness | - | - |
| Length | 100.0' (30.5m) | 1000.0' (304.8m) |
| Voltage | 60V | 60V |