Remington Industries 16PTFESTRWHI250
Part No.:
16PTFESTRWHI250
Manufacturer:
Remington Industries
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.16PTFESTRWHI250.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 250'
Manufacturer:
Remington Industries
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
16 AWG
Conductor Strand:
19/29
Conductor Material:
Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter:
0.080" (2.03mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
Length:
250.0' (76.2m)
Voltage:
600V
Operating Temperature:
200°C
Jacket Color:
White
Ratings:
Features:
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Grade:
Qualification:
1. How to order 16PTFESTRWHI250 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 16PTFESTRWHI250 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 16PTFESTRWHI250?
Image 16PTFESTRWHI250
Part Number 16PTFESTRWHI250
Manufacturer Remington Industries
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 16 AWG
Conductor Strand 19/29
Conductor Material Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter 0.080" (2.03mm)
Length 250.0' (76.2m)
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C