12STRWHISXL100.pdf
| Image |  |
| Part Number | 12STRWHISXL100 | 12STRWHISXL1000 |
| Manufacturer | Remington Industries | Remington Industries |
| Series | SXL | SXL |
| Packaging | Box | Box |
| Product Status | Active | Active |
| Cable Type | Hook-Up, Automotive | Hook-Up, Automotive |
| Wire Gauge | 12 AWG | 12 AWG |
| Conductor Strand | 19/25 | 19/25 |
| Conductor Material | Copper, Bare | Copper, Bare |
| Jacket (Insulation) Material | Polyethylene (XLPE) | Polyethylene (XLPE) |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.161" (4.09mm) | 0.161" (4.09mm) |
| Jacket (Insulation) Thickness | - | - |
| Length | 100.0' (30.5m) | 1000.0' (304.8m) |
| Voltage | 60V | 60V |
| Operating Temperature | 125°C | 125°C |