1201M2S3AME2.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1201M2S3AME2.
| Image |  |
| Part Number | 1201M2S3AME2 |
| Manufacturer | C&K |
| Series | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Circuit | DPDT |
| Contact Timing | Not Specified |
| Switch Function | On-On |
| Current Rating (Amps) | 6A (AC/DC) |
| Voltage Rating - DC | 120 V |
| Actuator Type | 28 V |
| Actuator Length | Standard |
| Contact Material | 4.72mm |