E-Switch 100AWDP1T1B1M1QEH
Part No.:
100AWDP1T1B1M1QEH
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Toggle Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.100AWDP1T1B1M1QEH.pdf
Description:
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Manufacturer:
E-Switch
Series:
100A
Mounting Type:
Panel Mount
Circuit:
DPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
120 V
Voltage Rating - DC:
28 V
Actuator Type:
Standard Round
Actuator Length:
10.55mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 6.35mm Dia
Bushing Thread:
1/4-40
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
1. How to order 100AWDP1T1B1M1QEH on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the 100AWDP1T1B1M1QEH price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 100AWDP1T1B1M1QEH?
Image 100AWDP1T1B1M1QEH
Part Number 100AWDP1T1B1M1QEH
Manufacturer E-Switch
Series 100A
Packaging Bulk
Product Status Active
Mounting Type Panel Mount
Circuit DPDT
Switch Function On-On
Current Rating (Amps) 5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC 120 V
Voltage Rating - DC 28 V
Actuator Type Standard Round
Actuator Length 10.55mm
Illumination Non-Illuminated
Illumination Type, Color -
Termination Style Solder Lug
Panel Cutout Dimensions Circular - 6.35mm Dia
Bushing Thread 1/4-40
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature -30°C ~ 85°C