0907B224J250PX060T.pdf
| Image |  |
| Part Number | 0907B224J250PX060T |
| Manufacturer | Knowles Novacap |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 0.22 µF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 25V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | Nonstandard SMD |
| Size / Dimension | 0.090" L x 0.070" W (2.29mm x 1.78mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.060" (1.52mm) |