XD16AWT-P0-0000-00000BKE2.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Cree LED | Cree LED | Cree LED | Cree LED | Cree LED |
| Series | XLamp® XD16 | XLamp® XD16 | XLamp® XD16 | XLamp® XD16 | XLamp® XD16 |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Color | White, Neutral | White, Cool | White, Warm | White, Neutral | White, Cool |
| CCT (K) | 4000K | 5000K | 3000K | 4000K | 6500K |
| Flux @ 25°C, Current - Test | - | - | - | - | - |
| Current - Test | 350mA | 350mA | 350mA | 350mA | 350mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.73V | 2.73V | 2.73V | 2.73V | 2.73V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 116 lm/W | 151 lm/W | 141 lm/W | 151 lm/W | 151 lm/W |
| CRI (Color Rendering Index) | 90 | 70 | 70 | 70 | 70 |
| Current - Max | 2A | 2A | 2A | 2A | 2A |
| Viewing Angle | 120° | 120° | 120° | 120° | 120° |
| Grade | - | - | - | - | - |
| Qualification | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 0606 | 0606 | 0606 | 0606 | 0606 |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm) | 0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm) | 0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm) | 0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm) | 0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.033" (0.83mm) | 0.033" (0.83mm) | 0.033" (0.83mm) | 0.033" (0.83mm) | 0.033" (0.83mm) |