| Image |  |
| Series | - | - | - | FRED Pt® | FRED Pt® |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tube | Tube |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Technology | Schottky | Schottky | Schottky | Standard | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V | 60 V | 100 V | 200 V | 200 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 3.5A | 6A | 6A | 10A | 8A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 530 mV @ 3 A | 790 mV @ 12 A | 950 mV @ 12 A | 1.15 V @ 16 A | 975 mV @ 8 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - | - | 35 ns | 35 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 mA @ 40 V | 3 mA @ 60 V | 1 mA @ 100 V | 10 µA @ 200 V | 5 µA @ 200 V |