TDK Corporation VLS252010HBX-3R3M-1
Part No.:
VLS252010HBX-3R3M-1
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLS252010HBX-3R3M-1.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 1.6A 178MOHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLS-HBX-1
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.6 A
Current - Saturation (Isat):
1.26A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
178mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)