TDK Corporation VLF3014AT-1R0N1R7-LC
Part No.:
VLF3014AT-1R0N1R7-LC
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 1UH SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.110" L x 0.102" W (2.80mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
0.055" (1.40mm)