VLF252010MT-R68N-CA.pdf
| Image |  |
| Series | VLF-M | VLF-M-CA | VLF-M-CA | VLF-M-CA | VLF-M-CA |
| Product Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Material - Core | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite | Ferrite |
| Inductance | 1.5 µH | 470 nH | 1 µH | 6.8 µH | 10 µH |
| Tolerance | ±30% | ±30% | ±30% | ±20% | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 1.83 A | 3.35 A | 2.25 A | 850 mA | 660 mA |
| Current - Saturation (Isat) | 990mA | 2.04A | 1.41A | 530mA | 440mA |
| Shielding | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 90mOhm Max | 29mOhm Max | 59mOhm Max | 360mOhm Max | 590mOhm Max |
| Q @ Freq | - | - | - | - | - |
| Frequency - Self Resonant | - | - | - | - | - |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Inductance Frequency - Test | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz | 1 MHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) | 0.039" (1.00mm) | 0.039" (1.00mm) | 0.039" (1.00mm) | 0.039" (1.00mm) |