TDK Corporation VLCF5028T-6R8N1R3-2
Part No.:
VLCF5028T-6R8N1R3-2
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLCF5028T-6R8N1R3-2.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.32A 56MOHM SMD
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.32 A
Current - Saturation (Isat):
1.32A
DC Resistance (DCR):
56mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)