TDK Corporation VLCF5028T-1R8N2R2-2
Part No.:
VLCF5028T-1R8N2R2-2
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLCF5028T-1R8N2R2-2.pdf
Description:
FIXED IND 1.8UH 2.22A 28MOHM SMD
Shipping
Inventory:205
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.22 A
Current - Saturation (Isat):
2.22A
DC Resistance (DCR):
28mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)