TDK Corporation VLCF5020T-2R7N1R7
Part No.:
VLCF5020T-2R7N1R7
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLCF5020T-2R7N1R7.pdf
Description:
FIXED IND 2.7UH 1.76A 71MOHM SMD
Inductance:
2.7 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.76 A
Current - Saturation (Isat):
1.76A
DC Resistance (DCR):
71mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)