TDK Corporation VLCF5020T-1R8N2R0
Part No.:
VLCF5020T-1R8N2R0
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLCF5020T-1R8N2R0.pdf
Description:
FIXED IND 1.8UH 2.07A 59MOHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLCF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.07 A
Current - Saturation (Isat):
2.07A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
59mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)