TDK Corporation VLCF4028T-1R6N2R3-2
Part No.:
VLCF4028T-1R6N2R3-2
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLCF4028T-1R6N2R3-2.pdf
Description:
FIXED IND 1.6UH 2.31A 38MOHM SMD
Inductance:
1.6 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.31 A
Current - Saturation (Isat):
2.31A
DC Resistance (DCR):
38mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)