TDK Corporation VLCF4020T-1R8N1R9
Part No.:
VLCF4020T-1R8N1R9
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLCF4020T-1R8N1R9.pdf
Description:
FIXED IND 1.8UH 1.97A 51MOHM SMD
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.97 A
Current - Saturation (Isat):
1.97A
DC Resistance (DCR):
51mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)