TDK Corporation VLCF4018T-3R3N1R2-2
Part No.:
VLCF4018T-3R3N1R2-2
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.VLCF4018T-3R3N1R2-2.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 1.26A 79MOHM SMD
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLCF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.26 A
Current - Saturation (Isat):
1.26A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
79mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)