TDK Corporation TSL0709RA-1R0M5R0-PF
Part No.:
TSL0709RA-1R0M5R0-PF
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.TSL0709RA-1R0M5R0-PF.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 5A 6 MOHM TH
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
TSL
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Type:
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
6.6A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
6mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:
70MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.303" Dia (7.70mm)
Height - Seated (Max):
0.378" (9.60mm)