TDK Corporation SPM6550T-6R8M-HZR
Part No.:
SPM6550T-6R8M-HZR
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.SPM6550T-6R8M-HZR.pdf
Description:
IND,6.8UH,5.1A,42.6M,-40~125
Series:
SPM-HZR
Type:
Wirewound
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.9 A
Current - Saturation (Isat):
5.1A
DC Resistance (DCR):
42.6mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)