TDK Corporation SPM6550T-1R5M-HZ
Part No.:
SPM6550T-1R5M-HZ
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.SPM6550T-1R5M-HZ.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 17.1A 6.49 MOHM
Series:
SPM-HZ
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
17.1 A
Current - Saturation (Isat):
7.7A
DC Resistance (DCR):
6.49mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)