TDK Corporation SPM6550T-150M-HZR
Part No.:
SPM6550T-150M-HZR
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.SPM6550T-150M-HZR.pdf
Description:
IND,15.0UH,3.6A,113.5M,-40~125
Series:
SPM-HZR
Type:
Wirewound
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.9 A
Current - Saturation (Isat):
3.6A
DC Resistance (DCR):
113.5mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)