TDK Corporation SPM6530T-1R5M-HZ
Part No.:
SPM6530T-1R5M-HZ
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.SPM6530T-1R5M-HZ.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 11.6A 10.67 MOHM
Series:
SPM-HZ
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11.6 A
Current - Saturation (Isat):
7A
DC Resistance (DCR):
10.67mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)