TDK Corporation SPM10040T-4R7M-HZR
Part No.:
SPM10040T-4R7M-HZR
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.SPM10040T-4R7M-HZR.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 9.1A 0.0159OHM
Series:
SPM-HZR
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9.1 A
Current - Saturation (Isat):
8.7A
DC Resistance (DCR):
15.9mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.421" L x 0.394" W (10.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)