Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ120AHM3/I
Part No.:
SMBJ120AHM3/I
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.SMBJ120AHM3/I.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AA
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order SMBJ120AHM3/I on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SMBJ120AHM3/I price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ120AHM3/I?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ120AHM3/I.
Image SMBJ120AHM3_B/I SMBJ120AHM3_B/H SMBJ120AHM3_A/I SMBJ120AHM3_A/H SMBJ120AHM3/H
Part Number SMBJ120AHM3_B/I SMBJ120AHM3_B/H SMBJ120AHM3_A/I SMBJ120AHM3_A/H SMBJ120AHM3/H
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V 120V 120V 120V 120V
Voltage - Breakdown (Min) 133V 133V 133V 133V 133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 193V 193V 193V 193V 193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.1A 3.1A 3.1A 3.1A 3.1A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W 600W