TDK Corporation SLF6028T-6R8M1R5
Part No.:
SLF6028T-6R8M1R5
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.SLF6028T-6R8M1R5.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 2.2A 42.5MOHM SM
Product Status:
Obsolete
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.2 A
Current - Saturation (Isat):
1.5A
DC Resistance (DCR):
42.5mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)
1. How to order SLF6028T-6R8M1R5 on Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.?
3. Are the SLF6028T-6R8M1R5 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SLF6028T-6R8M1R5?
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
Series SLF SLF SLF SLF SLF
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 100 µH 47 µH 22 µH 6.8 µH 15 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Current Rating (Amps) 640 mA 920 mA 1.3 A 2.2 A 1.4 A
Current - Saturation (Isat) 420mA 590mA 770mA 1.5A 1A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 516mOhm Max 252mOhm Max 124.8mOhm Max 42.5mOhm Max 89.4mOhm Max
Ratings - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm) 0.118" (3.00mm)