TDK Corporation SLF12575T-1R2N8R2-PF
Part No.:
SLF12575T-1R2N8R2-PF
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Shenzhen JiaYouSheng Electronics Co., Ltd.SLF12575T-1R2N8R2-PF.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 8.2A 8.3MOHM SMD
Shipping
Inventory:326
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
SLF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
8.2 A
Current - Saturation (Isat):
13A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
8.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.309" (7.85mm)